Scenariusze

Strony

Strony

niedziela, 24 lutego 2019

Bałwanki: mały, większy i największy. Duży, mniejszy i najmniejszy. Zakodowana praca plastyczna.

Pomysł na pracę plastyczną z nakrętek po jogurtach można zastosować również dla dzieci młodszych. Bałwanki np. od najmniejszego do największego dzieci układają, a następnie przyklejają  na niebieskiej kartce z bloku technicznego lub w innej kolejności, wszystko zależy od potrzeb.
 Mamy wspaniałą pomoc, którą możemy wykorzystać w pracy dydaktycznej w żłobku, przedszkolu lub w edukacji domowej. 

Dla starszych dzieci rysujemy samodzielnie matę do kodowania na kartce z bloku technicznego lub zapraszam do skorzystania z przygotowanego przeze mnie szablonu w zakładce "szablony".

Projekt i fot. Ewa Rejnus

Gdy mamy zgromadzone wszystkie potrzebne materiały, a więc: 9 białych nakrętek po jogurtach lub innych napojach, 3 płatki kosmetyczne, klej do prac plastycznych, gwiazdki możemy przystąpić do samodzielnego tworzenia pracy plastycznej.

Projekt i fot. Ewa Rejnus

Zaczynamy od przygotowania głów bałwanków. Z płatków kosmetycznych tworzymy czapki. Proponuję złożyć je w różny sposób by powstały ciekawe nakrycia głowy. Na zdjęciu proponuję trzy możliwości, ale pewnie dzieci wymyślą ich więcej. Po przyklejeniu ich do nakrętek markerem rysujemy oczy, nos i usta.


Projekt i fot. Ewa Rejnus

Na pozostałych nakrętkach rysujemy guziki. Mogą być takie jak na fotografii lub dziecko może stworzyć ozdobne, ciekawe niepowtarzalne guziki. 

Projekt i fot. Ewa Rejnus

Z gotowych nakrętek tworzymy bałwanki na kartce z bloku technicznego (młodsze dzieci) lub dajemy matę do kodowania i kod do ułożenia pracy plastycznej.

Głowa: 4-B, 3-D, 2-F
Białe nakrętki z guzikami: 5-B, 4-D, 5-D, 3-F, 4-F, 5-F
Płatki śniegu: 1-A, 3-A, 5-A, 2-B, 2-D, 1-C, 3-C, 5-C, 1-E, 3-E, 1-G, 4-G



Projekt i fot. Ewa Rejnus

To jedna z wielu propozycji. 

Można przygotować ich wiele. 

Starsze dzieci mogą tworzyć kody dla kolegi lub koleżanki.

Życzę miłej zabawy i ciekawych, zakodowanych kompozycji. 

niedziela, 17 lutego 2019

Płatek śniegu. Kompozycja z plasteliny. Scenariusz zajęć i propozycje tworzenia płatków z innych materiałów w zakładce "Scenariusze"

Płatki śniegowe swoją podróż zaczynają w chmurach. Na ziemię spadają w postaci leciutkich, pięknych, sześcioramiennych gwiazdek o niepowtarzalnych wzorach. Ich urok zachęca do ekspresji plastycznej i obserwacji przyrodniczej. Płatki zanim spadną na ziemię odbywają długą podróż więc wiele z nich  ulega uszkodzeniu, ale i tak warto, podczas opadu atmosferycznego łapać płatki na ciemną kartką z bloku technicznego by się im dokładnie przyjrzeć przez lupę. 

Chciałabym zaproponować wykonanie płatka śniegu z białej plasteliny.


Projekt i fot. Ewa Rejnus

Zaczynamy od wykonania dużej ilości cienkich wałeczków, wężyków, nitek z których tworzymy np. ślimaczki zademonstrowane na fotografii. 


Projekt i fot. Ewa Rejnus

Trzy jednakowej długości nitki sklejamy w sposób pokazany na zdjęciu.


Projekt i fot. Ewa Rejnus

Następnie przystępujemy do tworzenia płatka według własnego pomysłu lub inspirujemy się wzorem zaprezentowanym na zdjęciu. Z przygotowanych wcześniej ślimaczków układamy płatek śniegu o pięknym i niepowtarzalnym wprost koronkowym kształcie.

Projekt i fot. Ewa Rejnus


Projekt i fot. Ewa Rejnus

Możemy jeszcze dodać kawałki wałeczków by uatrakcyjnić płatek. Gdy jesteśmy już pewni kształtu śnieżynki możemy przystąpić do przyklejenia wszystkich elementów uniwersalnym klejem do prac plastycznych. 

Projekt i fot. Ewa Rejnus


Jeden płatek śniegu jest już gotowy, możemy więc tworzyć następne, do czego zachęcam. Możemy  stworzyć kolekcję plastelinowych płatków lub skorzystać z propozycji zamieszczonych w scenariuszu (w zakładce) by urozmaicić swoją kolekcję o płatki z innych materiałów. 

Dziecko, tworzące kompozycje według własnego pomysłu rozwija zainteresowania przyrodnicze, matematyczne (symetria w przyrodzie), pomysłowość, kreatywność oraz umiejętności manualne. Buduje wiedzę o opadach atmosferycznych. Możemy jeszcze dodać radość i zadowolenie z wykonanej zimowej pracy plastycznej. Miłe chwile spędzone z rodzicami lub rówieśnikami.


Życzę więc wielu pomysłów i radosnych chwil przy tworzeniu niepowtarzalnych płatków, wykonanych samodzielnie lub w zespole.